Wartość fakturowa

Kwota, którą zapłaciliśmy za dane mienie w dniu zakupu. Wartość fakturowa nie jest równoznaczna z wartością rynkową czy też rzeczywistą.

Wartość odtworzeniowa

W ubezpieczeniu mienia, wartość, jaka musiałaby zostać poniesiona w celu przywrócenia mienia do stanu nowego, lecz nieulepszonego. W przypadku odtworzenia rzeczy amortyzacja nie jest uwzględniana.

Wartość rynkowa

Prawdopodobna wartość, jaką należałoby ponieść w dniu dzisiejszym w wypadku kupna mienia o takich samych parametrach jak mienie ubezpieczone.

Wartość rzeczywista (faktyczna)

Odpowiada odtworzeniowej wartości mienia pomniejszonej o wartość stopnia jego zużycia, czyli amortyzacji.

Wartość wykupu

W ubezpieczeniach na życie kwota, którą otrzymuje klient w przypadku wypowiedzenia umowy przed umówionym terminem jej zapadalności; w tradycyjnych umowach ubezpieczeń na życie wartość wykupu oparta jest najczęściej na rezerwie matematycznej; w przypadku ubezpieczeń na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym wartość wykupu oparta jest najczęściej na wartości zgromadzonych na polisie jednostek uczestnictwa.

Whiplash

Niemedyczne określenie dla urazu biczowego kręgosłupa szyjnego; powstaje w przypadku gwałtownego odgięcia głowy do tyłu i równie gwałtownego jej przygięcia do przodu; uraz biczowy może być związany z wypadkami komunikacyjnymi, gdzie pojazd osoby poszkodowanej został uderzony z tyłu.

Wskaźnik pokrycia marginesu wypłacalności środkami własnymi

Ustawowy wskaźnik określający poziom kapitałowego zabezpieczenia prowadzonej przez ubezpieczyciela działalności; ustawowo wskaźnik powinien być wyższy niż 100 proc. – jest to jednak jego poziom ‚dostateczny’; z reguły przyjmuje się, iż o dobrym zabezpieczeniu kapitałowym możemy mówić, jeśli wartość wskaźnika przekracza 200 proc.

Wskaźnik pokrycia rezerw techniczno-ubezpieczeniowych aktywami

Ustawowy wskaźnik określający, czy ubezpieczyciel posiada aktywa na pokrycie swoich bieżących i przyszłych zobowiązań wobec ubezpieczonych, uposażonych i poszkodowanych; wartość wskaźnika powinna przekraczać 100 proc.

Wynik ogólny

Pełny wynik finansowy zakładu ubezpieczeń z całej jego działalności; wynik ogólny (w pewnym uproszczeniu) obejmuje wynik techniczny z uwzględnieniem wyniku na działalności inwestycyjnej oraz innych kosztów zakładu ubezpieczeń.

Wynik techniczny

Wynik ubezpieczyciela obejmujący jego działalność ubezpieczeniową: składki, świadczenia, rezerwy oraz reasekurację; wynik techniczny pokazuje, czy ubezpieczyciel zarabia, czy traci na swojej podstawowej działalności.

Wypadek ubezpieczeniowy

Zdefiniowane w ogólnych warunkach ubezpieczenia lub w umowie ubezpieczenia zdarzenie, którego zajście zobowiązuje ubezpieczyciela do wypłaty świadczenia wskazanego w umowie ubezpieczenia.

 

powrót

Wybrani Klienci

  • vilo
  • haras
  • bmc
  • dartimex
  • polnord
  • helio
  • moto-remo

Partnerzy

  • stbu
  • Tworzenie stron internetowych i projektowanie stron www Gdańsk, Gdynia, Trójmiasto

Pomagamy

NEXUM Brokerzy
Ubezpieczeniowi Sp. z o.o.

Instytucje

© 2024 Nexum Brokerzy Ubezpieczeniowi
Realizacja: Noveo Interactive