Fee

Jedna z form wynagrodzenia brokera ubezpieczeniowego, jest płacone przez klienta (zleceniodawcę) za określony zakres czynności brokerskich. Broker może negocjować kwotę swojego wynagrodzenia bezpośrednio z klientem. Fee jest rzadko stosowane w praktyce, należy je traktować jako wyjątek od zasady, gdyż wciąż popularniejszą formą wynagrodzenia brokera jest kurtaż.

FLEXA (ang. Fire, Lighting, EXplosion, Aircraft crash landing)

Podstawowa wersja ubezpieczenia nieruchomości, obejmująca tylko 4 wybrane zdarzenia losowe: pożar, uderzenie pioruna, wybuch i katastrofę lotniczą. Polisa dotyczy ryzyk nazwanych i chroni najczęściej mury ze stałymi elementami nieruchomości; FLEXA+EC (od ang. extended cover) – ogień i inne ryzyka/inne zdarzenia losowe.

Franszyza integralna (ang. integral franchise)

Kwota, do wysokości której świadczenie ubezpieczeniowe nie jest wypłacane, a powyżej której jest wypłacane w całości. Działanie franszyzy integralnej wiąże się najczęściej z odcięciem drobnych szkód, których koszt likwidacji może być nawet wyższy od wysokości szkody.

Franszyza redukcyjna (ang. deductible franchise)

Obniżenie wypłacanego odszkodowania o określoną kwotę lub procent sumy ubezpieczenia. Z technicznego punktu widzenia zadaniem franszyzy redukcyjnej jest pozostawienie na ryzyku klienta szkód, które z ekonomicznego punktu widzenia nie są dla niego istotne. Franszyza redukcyjna ma też znaczenie prewencyjne wzmacniając zainteresowanie klienta ubezpieczonym ryzykiem.

Fraudy ubezpieczeniowe

Branżowe określenie przestępstw ubezpieczeniowych popełnianych na szkodę funduszu ubezpieczeniowego zarządzanego przez ubezpieczyciela; najczęstsze typy fraudów to: zgłoszenie ubezpieczycielowi fałszywego zdarzenia ubezpieczeniowego, celowe wyrządzenie szkody, powiększenie rozmiarów szkody, zatajenie przy zawieraniu umowy ubezpieczenia czynników istotnych do oceny ryzyka i wyznaczenia składki ubezpieczeniowej; fraudy ubezpieczeniowe – jeśli niewykryte przez ubezpieczyciela – uderzają zarówno w ubezpieczyciela, jak i w ubezpieczonych powodując wzrost wypłat świadczeń, a w konsekwencji również wzrost składek ubezpieczeniowych.

Fundusz Ochrony Ubezpieczonych

Fundusz powołany przez Ministra Finansów. Zadaniem Funduszu jest zaspokojenie roszczeń osób ubezpieczonych, w przypadku niewypłacalności ubezpieczyciela. Fundusz tworzony jest ze środków przekazywanych przez wszystkie firmy ubezpieczeniowe.

Fundusz prewencyjny

Celowy fundusz tworzony przez ubezpieczycieli na finansowanie działalności prewencyjnej; fundusz prewencyjny może być tworzony w ciężar kosztów zakładu ubezpieczeń do wysokości 1 proc. składki przypisanej na udziale własnym.

 

powrót

Wybrani Klienci

  • vilo
  • haras
  • bmc
  • dartimex
  • polnord
  • helio
  • moto-remo

Partnerzy

  • stbu
  • Tworzenie stron internetowych i projektowanie stron www Gdańsk, Gdynia, Trójmiasto

Pomagamy

NEXUM Brokerzy
Ubezpieczeniowi Sp. z o.o.

Instytucje

© 2024 Nexum Brokerzy Ubezpieczeniowi
Realizacja: Noveo Interactive